TVP Info ponosi konsekwencje swojego niedopatrzenia podczas transmitowania pierwszej rozprawy w sprawie śmierci Ewy Tylman. Telewizja aż kilkadziesiąt razy nie zdążyła na czas wyciszyć danych wrażliwych świadków zeznających przed sądem. O odszkodowania za ujawnienie nazwisk pięciu funkcjonariuszy policji wystąpił właśnie związek zawodowy policjantów.
Jak informuje Gazeta Wyborcza, dostali odszkodowania.
Pierwsza rozprawa w sprawie śmierci Ewy Tylman, która odbyła się w poznańskim sądzie tuż po nowym roku, była transmitowana przez ogólnopolskie stacje telewizyjne z kilkuminutowym opóźnieniem. Podczas rozprawy padało wiele danych wrażliwych świadków, m.in. nazwiska, adresy zamieszkania czy szczegóły z życia intymnego osób zeznających przed sądem. Media miały więc trudne zadanie, by wszystkie te informacje wygłuszyć na czas.
Kompletnie nie radziło sobie z tym TVP INFO. Telewizja ujawniła dane wrażliwe ponad 60 razy. Na wizji m.in. 14 razy padły nazwiska pięciu poznańskich policjantów, których Adam Z. oskarżał o nieprofesjonalne zachowanie.
Z tego też względu związek zawodowy policjantów wystąpił do stacji z żądaniem wypłaty po 50 tys. zł odszkodowania każdemu z pokrzywdzonych funkcjonariuszy. Adwokat Marek Siudowski reprezentujący policyjnych związkowców zagroził także, że sprawa trafi do sądu, jeśli telewizja odmówi zapłaty.
Strony postanowiły negocjować, czego wynikiem jest zawarta niedawno ugoda. – Nie mogę mówić o szczegółach, bo na życzenie TVP w ugodzie znalazł się zapis, że jej szczegóły nie zostaną ujawnione – informuje Siudowski.
Jak jednak nieoficjalnie dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, poznańscy policjanci obniżyli nieco swoje roszczenia. Ostatecznie TVP wypłaciło im po kilkanaście tysięcy złotych.
W transmisji TVP Info z pierwszej rozprawy padły też m.in. pełne nazwiska oskarżonego Adama Z., jego rodziców, dwóch sióstr i szwagra oraz adres zamieszkania Z. Na razie nie wiadomo jednak, czy oni także wystąpią do TVP z żądaniem wypłacenia odszkodowań.