Przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski otrzymał zaproszenie do udziału zarówno w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak i w późniejszym raucie, który odbył się w Pałacu Prezydenckim. Przewodniczący NSZZ Policjantów był jedynym reprezentantem związków zawodowych służb mundurowych zaproszonym do udziału w uroczystościach 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się centralne obchody Święta Niepodległości. Po uroczystej odprawie wart Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent Andrzej Duda wygłosił okolicznościowe przemówienie.
– Nie możemy zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze; najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia – mówił prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że pl. Piłsudskiego, to miejsce symboliczne, gdzie dawniej stał Pałac Saski, a obecnie plac ten nosi imię jednego z twórców, ojców polskiej niepodległości.
Andrzej Duda przypomniał, że dokładnie rok temu zapowiedział uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękował marszałkom Sejmu i Senatu, posłom i senatorom za uchwalenie ustawy w związku z narodowymi obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
– Preambuła do tej ustawy, jej pierwsze zdanie – wspominają właśnie o tych najważniejszych (osobach), którym tą niepodległość zawdzięczamy. Tą niepodległość, która wróciła po wielu trudach w 1918 r. Tą niepodległość, o którą tylu walczyło – mówił prezydent.
– Ich nazwiska niech będą w naszej historii zawsze wypisane złotymi zgłoskami: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego – to ci, dzięki którym niepodległość wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myśli o wolnej Polsce tak. Myśl o wolnej Polsce niepodległej, naszej, była ponad wszystko – dodał.
Na placu Piłsudskiego obecna była też premier Beata Szydło, a także przedstawiciele rządu, w tym: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef MON Antoni Macierewicz. Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, a także Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, Szef BBN Paweł Soloch i ministrowie KPRP. W uroczystości udział wzięli też marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz reprezentanci parlamentu, a także m.in. generalicja i duchowieństwo.
Przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski otrzymał zaproszenie do udziału zarówno w uroczystościach na Placu Piłsudskiego, jak i na późniejszym raucie, który odbył się w Pałacu Prezydenckim. Przewodniczący NSZZ Policjantów był jedynym reprezentantem związków zawodowych służb mundurowych zaproszonym do udziału w uroczystościach rocznicowych.
Na placu przed Grobem zaprezentowało się ponad pół tysiąca żołnierzy, w tym – po raz pierwszy – pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej; a także m.in. pododdziały reprezentacyjne policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
Następnie wieńce na płycie Grobu złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego.
Po zakończeniu centralnych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Placu Piłsudskiego. Prezydentowi towarzyszył Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz Prezes Rady Ministrów Beata Szydło.
Za TVP INFO