TVP3 Podwyżki dla policjantów z najmniejszym stażem, wzrośnie dodatek stołeczny
Przewodniczący NSZZ Policjantów: to krok w dobrą stronę, ale potrzebujemy więcej. tak związki zawodowe policji komentują przygotowywane przez MSWiA podwyżki. Większą pensję mają dostać najmniej zarabiający i nowo przyjęci. Dodatkowo warszawscy policjanci dostaną wyższy – o ponad połowę – tak zwany dodatek stołeczny.
– sieci sklepów wielkopowierzchniowych są naprawdę dla nas konkurencją, a taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – powiedział Rafał Jankowski – przewodniczący NSZZ Policjantów.
To ma się zmienić, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział podwyżki od przyszłego roku dla najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy. W tym tygodniu rząd przyjął projekt.
– podniesienie wynagrodzeń w najniższych grupach zaszeregowania, o tym będziemy jeszcze rozmawiać w szczegółach, ale będą to kwoty rzędu dwustu złotych – powiedział minister Mariusz Błaszczak.
Związki zawodowe policjantów podkreślają, że podwyżki proponowane przez ministerstwo to krok w dobrą stronę, jednak nadal ich ich docelowe wynagrodzenie nie zostało osiągnięte.
– ja bym był zadowolony, gdyby zarobki policjantów zrównały się z zarobkami żołnierzy zawodowych – podkreślił Rafał Jankowski.
Zawodowi żołnierze na początku służby zarabiają około tysiąca złotych więcej, niż początkujący policjanci. Jednak to nie koniec podwyżek proponowanych przez ministerstwo. Od przyszłego roku funkcjonariusze poza podwyżką dostaną także większy dodatek stołeczny. Obecnie wynosi on 304 złote a wzrośnie o 170 złotych.
– w Warszawie jest najwięcej różnego rodzaju zdarzeń o charakterze masowym, w Warszawie są siedziby najwyższych władz państwowych, placówek dyplomatycznych innych państw – koszty utrzymania w Warszawie także należą do najwyższych.
W Garnizonie Stołecznym pracuje blisko 10 tysięcy policjantów – wakatów jest około 600. Dodatek ma między innymi zachęcić funkcjonariuszy do pracy w Warszawie.
– oni bardzo często przyjmowali się do służby w Komendzie Stołecznej – później chcieli wracać w swoje rodzinne strony. Z jednej strony: aby być bliżej rodziny, z drugiej strony dlatego, że ta praca tutaj jest bardzo intensywna – powiedział Mariusz Mrozek z KSP.
Każdego dnia warszawscy policjanci odnotowują około dwóch tysięcy interwencji.
Sonda uliczna:
Pani nr 1 – widzę, że pracują, jeśli im nie starcza, to pewnie należą się im podwyżki,
Pani nr 2 (z niemowlęciem na ręku)- mogą dostawać premie, jak się starają, ale podwyżka? – Nie.
Pani Nr 3 – to jest bardzo odpowiedzialny zawód uważam, że powinni mieć podwyżki – na pewno.
Na podwyżki dla policjantów w całej Polsce rząd chce przeznaczyć 150 milionów złotych.
Materiał dostępny pod poniższym linkiem