Według informacji Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) Polska jest wśród państw, których obywatele najrzadziej zgłaszali przestępstwa, przemoc lub wandalizm w swojej okolicy. – Niewątpliwie duża w tym zasługa służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, zwłaszcza polskiej Policji – ocenił rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.
Z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny wynika, że tylko 4,4 proc. Polaków zgłaszało przestępstwa, przemoc lub wandalizm w swojej okolicy w 2019 roku.
To jeden z najniższych wskaźników w UE. Niższy mają jedynie Litwa i Chorwacja. U naszych bałtyckich sąsiadów przestępstwa w swojej okolicy zgłosiło 3,2 proc. populacji, a nad Adriatykiem – 2,7 proc. Średnia unijna to z kolei 11 proc.
“Jak pokazują unijne dane, Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie o dużo mniejszej przestępczości, aniżeli w większości innych krajów europejskich” – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. “Niewątpliwie duża w tym zasługa służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, zwłaszcza polskiej Policji” – powiedział policjant.
Mariusz Ciarka: z roku na rok mniej przestępstw, a większa jest skuteczność wykrywania.
Z roku na rok odnotowujemy mniej przestępstw, przy czym nasza skuteczność zwiększa się, a więc m.in. wykrywamy więcej sprawców przestępstw i zatrzymujemy sprawców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa.
Wskazał, że oprócz europejskich danych potwierdzają to i nasze krajowe badania, według których ponad 96 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. “Na bezpieczeństwo wpływa ma również służba patrolowa, którą planujemy w oparciu o analizy, ale także sygnały od społeczeństwa przesyłane m.in. na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” – zaznaczył.
“Naprawdę Polacy mają powody do tego, aby być zadowolonym z polskiej Policji, zwłaszcza w ujęciu porównawczym ze służbami w innych państwach” – dodał Ciarka.
Jeśli traktować tę statystykę jako miernik ogólnego bezpieczeństwa, to najmniej bezpiecznie jest w Bułgarii – 20,2 proc., Grecji – 16,9 proc. i w Holandii – 16,3 proc.
Powyżej średniej europejskiej są też m.in.: Francja, gdzie w 2019 roku w związku z przestępstwami w najbliższej okolicy Policję alarmowało 14,7 proc. mieszkańców, Belgia – 13,3 proc., czy Niemcy – 13,1 proc.