7 lutego 2018 r. rozpoczął się międzynarodowy turniej piłkarski im. Andrzeja Struja upamiętniający bohaterstwo funkcjonariusza Policji, który rotę ślubowania wypełnił do końca. W tegorocznych zawodach, które są jednymi z największych turniejów służb mundurowych w Europie, bierze udział rekordowa liczba drużyn: 10 zagranicznych i 51 drużyn z Polski w kategorii mężczyzn oraz 7 w kategorii kobiet.
Bardzo cieszy, iż wśród tych świetnych ekip znajduje się kilka noszących na strojach logo naszego Związku. Nie można było nie zauważyć reprezentacji Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. kujawsko-pomorskiego z kol. Witoldem Cieślewiczem. Na otwarciu nie zabrakło przedstawicieli NSZZ Policjantów w osobach kol. Artura Garbacza, kol. Kazimierza Barbachowskiego i kol. Przemysława Zublewicza.
Kazimierz Barbachowski
———————————–
67 drużyn z kilkunastu krajów, w tym 6 drużyn kobiecych, bierze udział w tegorocznym turnieju, który trwa w Warszawie. Turniej otworzył Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. W mowie inauguracyjnej szef Policji przypomniał, że główny cel turnieju to upamiętnienie bohaterstwa funkcjonariusza Policji, który rotę ślubowania wypełnił do końca.
Wystąpienie gospodarza turnieju poprzedziła minuta ciszy dla wszystkich funkcjonariuszy Policji, którzy zginęli w służbie. Następnie delegacja policjantów z Komendy Stołecznej Policji, po złożeniu meldunku Komendantowi Głównemu Policji, udała się złożyć kwiaty na miejscu tragicznej śmierci podkom. Andrzeja Struja.
W części otwarcia, która odbyła się w Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji m. st. Warszawy w Dzielnicy Bemowo przy ul. Obrońców Tobruku 40, oprócz Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka głos zabrali m.in. nadinsp. Paweł Dobrodziej – Komendant Stołeczny Policji, Marek Lipiński – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo i Andrzej Strejlau – honorowy działacz PZPN. Pani Renata Leoniak – naczelnik Wydziału do Spraw Organizacji Policji Departamentu Porządku Publicznego w MSWiA odczytała list od Pana Jarosława Zielińskiego Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, skierowany do organizatorów i uczestników rozgrywek. Symbolicznym momentem rozpoczęcia turnieju było przekazanie piłki przez nadinsp. Jarosława Szymczyka w ręce mł.asp. Katarzyny Netkowskiej, głównego sędziego turnieju. Podczas ceremonii otwarcia nie zabrakło również najbliższych śp. podkom. Andrzeja Struja.
W tym roku przypada ósma rocznica śmierci podkomisarza Andrzeja Struja, policjanta, który zginął 10 lutego 2010 roku, podejmując interwencję wobec dwóch młodych mężczyzn. Jeden z napastników zadał policjantowi kilka śmiertelnych ciosów nożem. 42-letni Andrzej Struj służył w Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na pierwszy stopień oficerski i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Zasługi za dzielność.
Dla środowiska policyjnego to bardzo istotne wydarzenie, kształtujące kulturę organizacyjną formacji. Turniej popularyzuje sport, a w szczególności piłkę nożną, która cieszy się niewątpliwie największym zainteresowaniem w środowisku policyjnym oraz wśród innych służb mundurowych. Poza aspektem sportowym spotkanie ma także na celu zacieśnienie kontaktów międzynarodowych pomiędzy reprezentacjami oraz integrację formacji mundurowych.
Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowej w piłce nożnej halowej o puchar Komendanta Głównego Policji pod honorowym patronatem Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej potrwa do 9 lutego 2018 roku. W tegorocznych zawodach bierze udział rekordowa liczba drużyn: 10 zagranicznych i 51 drużyn z Polski w kategorii mężczyzn oraz 6 w kategorii kobiet.
Ranga wydarzenia oraz duża liczba uczestników wymaga rozegrania zawodów w czterech obiektach sportowych:
Hala Sportowa Dzielnicowego Ośrodka Sportu i rekreacji Dzielnicy Praga Północ, ul. Szanajcy 17/19,
Hala Sportowa Centrum Rekreacyjno – Sportowego Dzielnicy Bielany, ul. Lindego 20,
Hala Widowiskowo – Sportowa Ośrodka Sportu i Rekreacji Dzielnicy Bemowo, ul. Obrońców Tobruku 40,
Hala Sportowa przy Zespole Szkół nr 51 im. I. Domeyki Dzielnicy Bielany, ul. Staffa 3/5,
Hala Sportowa Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Zegrzyńska 121, 05-119 Legionowo.
Organizatorami wydarzenia jest Gabinet Komendanta Głównego Policji przy wsparciu Komendy Stołecznej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Regionu IPA Centralne Biuro Śledcze i Stołecznej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA oraz Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, a także instytucje zewnętrzne m.in. Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Piłki Nożnej, Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, Ekstraklasa S.A., Urzędy Dzielnic: Bielany, Bemowo, Praga Północ.
Należy dodać, że kierownictwo polskiej Policji dostrzegło ważną rolę sportu i rekreacji, jako działań na rzecz integracji środowiska.
Oprócz współzawodnictwa sportowego niemal wszystkie imprezy połączone są wątkiem społecznym tj. gromadzeniem środków, które w całości przekazywane są na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.